КИЕВ
(044)   235 70 27
(098)   020 67 69
(095)   824 53 78

Шлюбний договір. Поняття та порядок укладання

Для нас поняття «шлюбний договір» відносно нове, тоді як за кордоном (у європейських країнах, Америці, тощо) він давно успішно застосовується.

23 червня 1992 р. Верховна Рада України прийняла Закон «Про внесення змін і доповнень до Кодексу про шлюб і сім'ю України» (далі КпШС), котрим була передбачена можливість укладання шлюбного контракту між особами, які вступають у шлюб. Згідно з цим законом КпШС доповнений ст. 271, якою передбачена можливість укладання шлюбного контракту між особами, що вступають у шлюб. У цій же статті говориться, що порядок укладання шлюбного контракту визначається Кабінетом Міністрів України. Керуючись згаданим законом, Кабінет Міністрів України розробив «Порядок укладання шлюбного контракту», який був затверджений постановою Кабінету Міністрів України №457 від 16 червня 1993 р. 15 січня 2003 р. був прийнятий Сімейний кодекс України, в якому передбачена глава 10 — «Шлюбний договір», де детально регулюється порядок його укладання, необхідність у згаданій постанові відпала і вона була скасована. Таким чином, на сьогодні у нашій державі поняття «Шлюбний контракт» змінено на поняття «Шлюбний договір». Порядок укладання Шлюбного договору регулюється тільки одним нормативним актом — Сімейним кодексом України (далі СКУ).

Шлюбний договір психологічно не всіма громадянами сприймається позитивно. Вважається, що у шлюб вступають виходячи не з матеріальних, а з особистих обставин, тобто по любові. Але у житті трапляється різне, і один з подружжя, а іноді і обидва жалкують, що своєчасно не визначились з тими чи іншими умовами шлюбних відносин. Тому можна стверджувати, що укладання шлюбного договору — це явище не антиморальне, а цілком соціально-справедливе, його слід застосовувати.

Згідно з міжнародним законодавством і СКУ (ст. 93) шлюбним договором регулюється тільки майнові відносини між подружжям. Особисті відносини цим договором регулюватися не можуть. Це могло б призвести до порушення прав людини. Шлюбним договором не може бути передбачено:

— яке прізвище обере кожен з наречених при реєстрації шлюбу, яке прізвище і ім'я буде надано дітям, які народяться у подружжя;

— пріоритет чоловіка або жінки у вирішенні питань сім'ї, ці питання повинні вирішуватись спільно чоловіком і жінкою;

— обмеження у праві кожного подружжя стосовно навчання і за кінченим того чи іншого навчального закладу;

— обов'язок одного з подружжя щодо прийняття тієї чи іншої віри;

— обов'язок вінчання після реєстрації шлюбу;

— працю на присадибній або дачній ділянці;

— обмеження кількості дітей у подружжя;

— обмеження жінки, яка має дитину (дітей), у праці або громадській діяльності;

— обов'язок жінки (чоловіка) вступати у шлюбні відносини.

Цікавий факт

Згідно з міжнародним законодавством і СКУ (ст. 93) шлюбним договором регулюється тільки майнові відносини між подружжям. Особисті відносини цим договором регулюватися не можуть. Це могло б призвести до порушення прав людини

До речі, якщо один з подружжя, частіше всього чоловік, вступив у статевий зв'язок з жінкою із застосуванням фізичного насильства, або інших незаконних дій, передбачених законом (див. ст. 152 Кримінального кодексу України) він підлягає кримінальній відповідальності. Шлюбним договором також не може бути передбачена передача у власність одного з подружжя нерухомого та іншого майна, право на яке підлягає державній реєстрації (ст. 93 СКУ). До нерухомого майна відносяться такі речі: квартири, будівлі, споруди, водні об'єкти, лісові ділянки, земельні ділянки та все, що розташоване на них і безпосередньо з ними пов'язане (насадження тощо); повітряні, морські, річкові, річково-морські судна. До нерухомого майна також відносяться підприємства (структурні підрозділи) тощо. До іншого майна, право на яке підлягає державній реєстрації, належить зброя, антикваріат тощо.

Шлюбний договір не може зменшувати обсяг прав дітей, який встановлений СКУ, у шлюбному договорі не може бути також передбачений обов'язок батьків: надати дитині (дітям) вищу освіту, який фах вибрані (можливо дитина захоче навчатись у технічному коледжі і стати кваліфікованим робітником); представляти дитину при розгляді справ у суді тощо. Дитина, яка досягла 14 років може сама звернутись до суду і органів влади (ст. 18, 19 СКУ).

Цікавий факт

У деяких державах укладанню шлюбного договору передує договір про майбутній шлюб, тобто договір між нареченими. Цим договором передбачається участь кожного з наречених у підготовці до реєстрації шлюбу і до весілля, а в Японії також передбачений обмін подарунками наречених

Шлюбний договір - це договір між нареченими, який починає діяти після укладання шлюбу, або між подружжям, який діє після його укладання. У першому і другому випадку укладання шлюбного договору нотаріально засвідчується. У деяких державах укладанню шлюбного договору передує договір про майбутній шлюб, тобто договір між нареченими. Цим договором передбачається участь кожного з наречених у підготовці до реєстрації шлюбу і до весілля, а в Японії також передбачений обмін подарунками наречених.

Цікавий факт

СКУ передбачений також договір між всіма членами сім'ї (сімейний договір). Він може бути укладений між подружжям, батьками дитини, батьками та дітьми, іншими членами сім'ї та родичами, відносини з якими регулюються СКУ з метою більш детального урегулювання сімейних відносин

СКУ договір наречених не передбачений, але і не заборонений. Разом з тим встановлено, що з моменту подачі заяв про реєстрацію шлюбу дівчиною (жінкою) і хлопцем (чоловіком) вони отримують статус наречених і зобов'язані проводити необхідні заходи для реєстрації шлюбу і весілля (ст. 31 СКУ). Як за кордоном так і в нашій країні законодавством передбачено, що в разі відмови від шлюбу однієї зі сторін договору (нареченого, нареченої) вона повинна відшкодувати іншій стороні кошти, витрачені на підготування до реєстрації шлюбу і весілля. Але є і виключення. Згідно з СКУ (ст. 31), якщо наречений (наречена) відмовились вступати в шлюб з причин, які мають істотне значення (тяжка хвороба, судимість тощо), другого нареченого, який про це не повідомив, відповідальність не наступає. Слід зазначити, які конкретно витрати піддягають відшкодуванню. Кошти, що витрачено на весілля це однозначно. Але як довести витрачену суму? Для цього повинні бути документи, котрі підтверджують купівлю товарів (продуктів), або покази свідків, що підтверджують, які конкретно продукти куплені і на яку суму. З моменту, коли наречений (наречена) відмовились від вступу в шлюб, доцільно скласти акт, в якому відмітити наявність страв і речей, підготовлених для весілля. Необхідно також встановити, які кошти витратили на реєстрацію шлюбу і весілля наречений (наречена), які відмовились вступати в шлюб. Від них можна вимагати кошти витрачені на підготовку до реєстрації шлюбу і весілля за вилученням суми, яку вони самі витратили. У разі відмови від шлюбу, подарунок, який був отриманий, повинен бути повернений дарувальнику за його вимогою. За відмови повернути подарунок, питання вирішується у судовому порядку. Якщо річ, яка подарована не збереглася, відшкодовується її вартість.

Шлюбний договір, як правило, укладається на невизначений термін, але може бути встановлений загальний термін його дії, а також тривалість окремих прав і обов'язків сторін, може бути встановлений також період його чинності, або період чинності окремих його положень і після припинення шлюбу. Припинення шлюбу може мати місце в двох випадках: смерті одного з подружжя або визнання його померлим і розлучення. Померлим може бути визнаний один з подружжя судом, якщо не відоме його знаходження більше трьох років.

У шлюбному договорі можуть бути визначені: будь-які умови користування кожним з подружжя їх майном, якщо вони не суперечать моральним засадам суспільства; яке особисте майно передає кожен з подружжя на спільні потреби, яке спільне або особисте майно кожного з подружжя буде використане для потреб їхніх дітей, або їхніх родичів чи знайомих; як буде поділене майно у випадку розлучення.

Олександр Галиця
Професор, к.ю.н
Спеціально для «Юридичної газети»
«Юридична газета», 15 вересня 2009 року, №37 (211), стор. 9
Источник http://www.juridical-clinic.org.ua

Если у Вас возникли вопросы, задайте их в Facebook Facebook